Умови перетину лінії зіткнення для неповнолітніхПитання: Заявники цікавляться питаннями щодо необхідності проходження самоізоляції та порядку звільнення від самоізоляції, якщо перетинають КПВВ їдучи безпосередньо на навчання до закладів, до яких вступили.

Відповідь: Згідно Постанови № 641 від 22 липня 2020 р. громадяни, які в’їжджають з ТОТ на територію України підлягають самоізоляції. Є можливість здати тест через Центр громадського здоров’я і звільнитися від самоізоляції і процедури “Дій вдома”. Ми можемо пропускати осіб, які прибувають для участі в ЗНО і вони не будуть підлягати самоізоляції. 

Посилання на Постанову: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vstanovlennya-karantinu-ta-zapr-641 

Питання: Якими документами можна підтвердити "статус абітурієнта", тобто які документи дають право на перетин лінії на визначених умовах.

Відповідь: Виклик з Освітнього Центру.

Питання: Як можна прокоментувати слова заявників з ТОТ, які повідомляють про те, що їх не випускають з непідконтрольних територій (не випускає непідконтрольна "влада"), щоб поїхати на навчання. Які поради надати, як їм навчатись?

Відповідь: Нажаль, Державна прикордонна служба України не займається саме цим питанням.

Питання: Прокоментуйте, будь ласка, процедуру проходження лінії зіткнення для неповнолітніх? Скільки дорослих мають супроводжувати і які документи?

Відповідь: Якщо з ОТ в будь якому випадку громадян України ми завжди приймаємо. Але якщо не можемо встановити особу, то передаємо інформацію у поліцію. Поліція встановлює особу, а потім цим питанням займається Міграційна служба. 


У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку документів, які підтверджують особу, з нею має бути супроводжуюча особа, яка має документ, який підтверджує її особу (свідоцтво про народження/ паспорт/ закордонний паспорт).


Пунктом 3 Постанови № 367 від червня 2015 р Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї регулюється:


Виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.


У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, зазначених документів уповноважені службові особи органу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України на підставі їх свідоцтва про народження, а також паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон особи, в супроводі якої вони здійснюють виїзд (а у разі, коли особу супроводжує опікун, піклувальник, один із прийомних батьків або батьків-вихователів, - також рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини для підтвердження повноважень законного представника), для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text
Питання: Які можуть виникнути проблеми з проходженням лінії зіткнення?

Відповідь: Згідно пункту 39 Постанови № 367 від червня 2015 р Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї:

Уповноважені посадові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють у виїзді з тимчасово окупованої території України в разі, коли:

1) іноземець або особа без громадянства подали підроблений чи зіпсований документ, а також якщо документи недійсні чи не відповідають встановленому зразку або належать іншій особі;

2) у базах даних Держприкордонслужби є інформація про заборону в’їзду до України іноземцю або особі без громадянства;

3) виїзд іноземця або особи без громадянства з тимчасово окупованої території України суперечить інтересам забезпечення національної безпеки, загрожує охороні здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб;

4) в іноземця або особи без громадянства відсутній спеціальний дозвіл;

5) особа порушила умови та порядок проходження контролю під час виїзду з тимчасово окупованої території України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законних розпоряджень чи вимог уповноважених службових осіб контрольних органів і служб, що здійснюють державний контроль у контрольних пунктах;

6) іноземець або особа без громадянства в’їхали на тимчасово окуповану територію України не через контрольний пункт;

7) іноземець або особа без громадянства під час попереднього перебування на тимчасово окупованій території України здійснили виїзд із неї не через контрольний пункт;

8) у період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, особа не надала згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу “Дій вдома” Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до виїзду з тимчасово окупованої території України через контрольний пункт (у разі встановлення Кабінетом Міністрів України вимоги щодо обов’язкової самоізоляції осіб, які виїжджають з тимчасово окупованої території України).

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text


Питання: Як попасти назад? В’їхати на ТОТ. 

Відповідь: Постановою № 57 від 27 січня 1995 Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України передбачено: 

п. 3. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі - батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку, у тому числі в супроводі членів екіпажу повітряного судна, на якому вони прямують.


 п. 4. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

 1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

 2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

свідоцтва про смерть другого з батьків;

рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

 довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (2947-14 ) (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

 довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем; { Підпункт 2 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 76 (  76-2018-п ) від 14.02.2018; в редакції

Постанови КМ N 619 ( 619-2018-п ) від 22.08.2018 }


 свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України. { Підпункт 2 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 527 (  527-2018-п ) від 04.07.2018 }


 3) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця під час пред’явлення рішення суду або органу опіки та піклування (районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі його утворення), сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади) або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб;


 4) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця та більше дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на захворювання, передбачені частиною п’ятою статті 157 Сімейного кодексу України, під час пред’явлення таких документів або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав:


 довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці);

 документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (у разі коли сума заборгованості по аліментах становить понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).


п. 5. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі. п. 6. Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, здійснюється:


 1) які проживають (перебувають) у закладах охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі, - у разі пред'явлення нотаріально посвідченої згоди керівника цього закладу та у супроводі уповноваженої ним особи;


 2) які влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім'ї, - у разі пред'явлення оригіналу договору про влаштування дитини до прийомної сім'ї або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі прийомних батьків або одного з них;


 3) які влаштовані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу, - у разі пред'явлення оригіналу договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі батьків-вихователів або одного з них;


 4) які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування, - у разі пред'явлення оригіналу рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;


 5) які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду, - у разі пред'явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;


 6) які відповідно до договору про патронат передані органом опіки і піклування на виховання в сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття - у разі пред'явлення оригіналу зазначеного договору, посвідченого підписом уповноваженої особи відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради, скріпленим гербовою печаткою, або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі патронатного вихователя.

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#Text


Питання: Яка процедура проходження КПВВ на ТОТ для неповнолітніх? 

Відповідь: Згідно пункту 3 Постанови № 367 від червня 2015 р Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї:


В’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України віком від 14 до 16 років, які навчаються в закладах освіти на території інших регіонів України, батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники яких проживають на тимчасово окупованій території України, може здійснюватися також без супроводу батьків чи одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи супроводу інших осіб, уповноважених ними, за наявності інформації про навчання цих громадян України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.


У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, зазначених документів уповноважені службові особи органу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України на підставі їх свідоцтва про народження, а також паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон особи, в супроводі якої вони здійснюють виїзд (а у разі, коли особу супроводжує опікун, піклувальник, один із прийомних батьків або батьків-вихователів, - також рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини для підтвердження повноважень законного представника), для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.


У разі виявлення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону на контрольному пункті громадянина України віком від 14 до 16 років, який навчається в закладі освіти на території іншого регіону України, без супроводу осіб, передбачених в абзаці восьмому цього пункту, уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України за умови пред’явлення документа, передбаченого в абзаці восьмому цього пункту, та наявності інформації про навчання такого громадянина України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text


Питання: Що можна порадити особам, які будуть перетинати КПВВ вперше? 

Відповідь: Радимо ознайомитися із Постановою 815 від 17 липня 2019 року Про затвердження Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій.

Посилання на Постанову:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/815-2019-%D0%BF#Text


Питання: Чи відрізняється перехід КПВВ у Криму та так званих ДНР і ЛНР?

Відповідь: Процедура проходження схожа, а є деякі відмінності. Перехід з Криму регулює Постанова № 367 від червня 2015 р Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї. 

п. 3. Виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.

У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, зазначених документів уповноважені службові особи органу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України на підставі їх свідоцтва про народження, а також паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон особи, в супроводі якої вони здійснюють виїзд (а у разі, коли особу супроводжує опікун, піклувальник, один із прийомних батьків або батьків-вихователів, - також рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини для підтвердження повноважень законного представника), для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

У разі виявлення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону на контрольному пункті громадянина України віком від 14 до 16 років, який навчається в закладі освіти на території іншого регіону України, без супроводу осіб, передбачених в абзаці восьмому цього пункту, уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України за умови пред’явлення документа, передбаченого в абзаці восьмому цього пункту, та наявності інформації про навчання такого громадянина України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Перехід з так званих ДНР і ДНР регулює Постанова 815 від 17 липня 2019 року 

Про затвердження Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій.

п. 15. Дозвіл фізичній особі надається за умови надання згоди на обробку та зберігання її персональних даних в інформаційно-телекомунікаційній системі відповідно до вимог Закону України “Про захист персональних даних” та за наявності однієї з таких підстав:

проживання на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території особи, яка має на меті виїхати на таку територію, або її близьких родичів чи членів сім’ї, що підтверджується відповідними документами;

розташування на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території місця поховання близьких родичів або членів сім’ї, що підтверджується відповідними документами;

смерті близьких родичів або членів сім’ї на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території, що підтверджується відповідними документами;

наявності права власності на об’єкти нерухомості, які розташовані на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території, що підтверджується відповідними документами;

необхідності участі у забезпеченні національних інтересів з метою мирного врегулювання конфлікту чи з гуманітарних питань;

необхідності виконання дипломатичних та консульських функцій акредитованими в Україні представниками дипломатичних представництв та консульських установ за клопотанням або погодженням з МЗС;

необхідності провадження діяльності в рамках дії мандатів міжнародних міжурядових організацій, членом яких є Україна, за клопотанням або погодженням з МЗС (за винятком осіб, визначених у пункті 14 цього Порядку);

необхідності провадження гуманітарної діяльності іноземних неурядових організацій;

необхідності надання правового захисту особам, права, свободи або законні інтереси яких порушено особами, причетними до збройної агресії Російської Федерації, за клопотанням або погодженням із Мінреінтеграції, яке інформує МЗС;

необхідності провадження діяльності незалежними правозахисними місіями за клопотанням або погодженням із Мінреінтеграції, яке інформує МЗС;

здійснення поїздок на тимчасово окуповані території або контрольовану територію (трудова діяльність, навчання, релігійна мета, оздоровлення, супровід дитини до закладів загальної середньої освіти, закладів дошкільної освіти тощо).

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text


Питання: Чи перевіряють речі на КПВВ при перетині лінії зіткнення? 

Відповідь: Так, обов’язково проводиться митний контроль.

Посилання на Постанови КМУ щодо перетину лінії зіткнення:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/815-2019-%D0%BF#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#Text

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vstanovlennya-karantinu-ta-zapr-641