Питання - відповіді

ОСОБЛИВОСТІ ВСТУПУ ДО УКРАЇНСЬКИХ ВИШІВ АБІТУРІЄНТІВ З ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ (ТОТ) У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ

БЛОК №1

[Про перетин лінії розмежування через КПВВ на Донбасі. Відповіді надані Державною прикордонною службою України]

***

Питання: Цікавить інформація щодо необхідності проходження самоізоляції та порядку звільнення від самоізоляції, якщо перетин КПВВ здійснюється вже безпосередньо для навчання у закладах освіти, до яких вступили.

Відповідь: Згідно Постанови № 641 від 22 липня 2020 р. громадяни, які в’їжджають з ТОТ на територію України підлягають самоізоляції. Є можливість здати тест на COVID-19 через Центр громадського здоров’я і звільнитися від самоізоляції і процедури «Дій вдома». Ми можемо пропускати осіб, які прибувають для участі в ЗНО і вони не будуть підлягати самоізоляції. 

Посилання на Постанову:  https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vstanovlennya-karantinu-ta-zapr-641 

***

Питання: Якими документами можна підтвердити «статус абітурієнта», тобто які документи дають право на перетин лінії розмежування на визначених умовах.

Відповідь: Виклик з Освітнього Центру.

***

Питання: Прокоментуйте, будь ласка, процедуру проходження лінії розмежування для неповнолітніх? Скільки дорослих мають супроводжувати і які документи потрібно мати при собі?

Відповідь: Якщо з тимчасово окупованої території прибуває громадянин України, ми завжди приймаємо. Але якщо не можемо встановити особу, то передаємо інформацію у поліцію. Поліція встановлює особу, а потім цим питанням займається міграційна служба. 

У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, документів, що підтверджують особу, її має супроводжувати людина, яка має документ, що підтверджує її особу (свідоцтво про народження/ паспорт/ закордонний паспорт).

Пунктом 3 Постанови № 367 від червня 2015 р. «Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї» регулюється виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку. Виїзд здійснюється через контрольні пункти за умови пред’явлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон – у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.

У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, зазначених документів уповноважені службові особи органу охорони державного кордону надають неповнолітній дитині дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України на підставі свідоцтва про народження, паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон особи, в супроводі якої неповнолітня дитина здійснює виїзд (у разі, коли особу супроводжує опікун, піклувальник, один із прийомних батьків або батьків-вихователів також надається рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини – для підтвердження повноважень законного представника), для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text

***

Питання: Які можуть виникнути проблеми з проходженням лінії зіткнення?

Відповідь: Згідно пункту 39 Постанови № 367 від червня 2015 р «Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї»:

Уповноважені посадові особи підрозділу охорони державного кордону відмовляють у виїзді з тимчасово окупованої території України в разі, коли:

1) іноземець або особа без громадянства подали підроблений чи зіпсований документ, а також якщо документи недійсні чи не відповідають встановленому зразку або належать іншій особі;

2) у базах даних Держприкордонслужби є інформація про заборону в’їзду до України іноземцю або особі без громадянства;

3) виїзд іноземця або особи без громадянства з тимчасово окупованої території України суперечить інтересам забезпечення національної безпеки, загрожує охороні здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб;

4) у іноземця або особи без громадянства відсутній спеціальний дозвіл;

5) особа порушила умови та порядок проходження контролю під час виїзду з тимчасово окупованої території України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законні розпорядження чи вимоги уповноважених службових осіб контрольних органів і служб, що здійснюють державний контроль у контрольних пунктах;

6) іноземець або особа без громадянства в’їхали на тимчасово окуповану територію України не через контрольний пункт;

7) іноземець або особа без громадянства під час попереднього перебування на тимчасово окупованій території України здійснили виїзд із неї не через контрольний пункт;

8) у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, особа не надала згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу «Дій вдома» Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до виїзду з тимчасово окупованої території України через контрольний пункт (у разі встановлення Кабінетом Міністрів України вимоги щодо обов’язкової самоізоляції осіб, які виїжджають з тимчасово окупованої території України).

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text

***

Питання: Як повернутися з території, підконтрольної українському уряду, на ТОТ?

Відповідь: Постановою № 57  від 27 січня 1995 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» передбачено: 

п.  3.  Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється  за  згодою  обох  батьків  (усиновлювачів)  (далі – батьки)  та  в  їх  супроводі  або в супроводі осіб, уповноважених ними,  які  на  момент виїзду з України досягли 18-річного віку. 

п. 4. Виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

    1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній  держави  прямування  та  відповідного  часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

    2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

якщо другий  з   батьків   є   іноземцем   або   особою   без громадянства,  що  підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;

  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого  з батьків;

  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

  • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

    довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до  частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (2947-14  )  (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

    довідки  про  наявність  заборгованості  із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці,  виданої  органом  державної  виконавчої служби, приватним виконавцем; {  Підпункт  2  пункту  4  доповнено абзацом згідно з Постановою  КМ  N  76  (  76-2018-п  )  від 14.02.2018; в редакції Постанови КМ N 619 ( 619-2018-п ) від 22.08.2018 };

    свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом  іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини,  легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого   додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором  України{  Підпункт 2 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою  КМ  N  527  (  527-2018-п  )  від 04.07.2018 }.

    3) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового  виїзду з України на строк до одного місяця під час пред’явлення рішення суду   або органу опіки та піклування (районної, районної у м. Києві та м.Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі його утворення), сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади) або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір  виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб;

    4) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового  виїзду з України на строк до одного місяця та більше дитини з інвалідністю,  дитини, яка має захворювання, передбачені частиною 5 статті 157 Сімейного кодексу України, під час пред’явлення таких документів або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав:

  • довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним  виконавцем, про наявність заборгованості зі сплати аліментів (у разі, коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці);

  • документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (у випадку, коли сума заборгованості по аліментах становить понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).

п. 5. Виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків із зазначенням держави прямування та відповідного  часового проміжку перебування у цій державі. 

п.  6. Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського   піклування, які не досягли 16-річного віку, здійснюється:

    1) які проживають (перебувають) у закладах охорони  здоров'я,  навчальному  або  іншому  дитячому закладі – у випадку пред'явлення нотаріально посвідченої  згоди керівника цього закладу та у супроводі уповноваженої ним особи;

    2) які влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім'ї – у випадку пред'явлення оригіналу договору про влаштування дитини до прийомної  сім'ї або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі прийомних батьків  або одного з них;

    3) які влаштовані на виховання та спільне проживання до дитячого будинку сімейного типу – у випадку пред'явлення оригіналу договору про організацію  діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідченої  копії та у супроводі батьків-вихователів або одного з них;

    4) які перебувають під  опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та  піклування – у випадку пред'явлення оригіналу рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у  супроводі опікуна або піклувальника;

    5) які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду – у випадку пред'явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;

    6) які відповідно до договору про патронат передані органом опіки і піклування на виховання в сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття – у випадку пред'явлення оригіналу    зазначеного договору, посвідченого підписом уповноваженої особи  відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст  районного значення)  ради, скріпленим гербовою печаткою, або його  нотаріально засвідченої копії та у супроводі патронатного вихователя.

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#Text

***

Питання: Яка процедура проходження КПВВ на ТОТ для неповнолітніх? 

Відповідь: Згідно пункту 3 Постанови № 367 від червня 2015 р. «Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї»: 

В’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України віком від 14 до 16 років, які навчаються в закладах освіти на території інших регіонів України, батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники яких проживають на тимчасово окупованій території України, може здійснюватися також без супроводу батьків чи одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи супроводу інших осіб, уповноважених ними, за наявності інформації про навчання цих громадян України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред’явлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.

У разі відсутності у дитини, яка не досягла 16-річного віку, зазначених документів уповноважені службові особи органу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України на підставі їх свідоцтва про народження, а також паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон особи, в супроводі якої вони здійснюють виїзд (а у разі, коли особу супроводжує опікун, піклувальник, один із прийомних батьків або батьків-вихователів, - також рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини для підтвердження повноважень законного представника), для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

У разі виявлення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону на контрольному пункті громадянина України віком від 14 до 16 років, який навчається в закладі освіти на території іншого регіону України, без супроводу осіб, передбачених в абзаці восьмому цього пункту, уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону надають такій особі дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України за умови пред’явлення документа, передбаченого в абзаці восьмому цього пункту, та наявності інформації про навчання такого громадянина України в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text

***

Питання: Що можна порадити особам, які будуть перетинати КПВВ вперше? 

Відповідь: Радимо ознайомитися із Постановою 815 від 17 липня 2019 року «Про затвердження Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій».

Посилання на Постанову:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/815-2019-%D0%BF#Text

***

Питання: Чи відрізняється перехід КПВВ у Криму та так званих ДНР і ЛНР?

Відповідь: Процедура проходження схожа, але є деякі відмінності. Перехід з Криму регулює Постанова № 367 від червня 2015 р «Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово окуповану території України та виїзду з неї». 

Перехід з так званих ДНР і ДНР регулює  Постанова 815 від 17 липня 2019 року «Про затвердження Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій».

п. 15. Дозвіл фізичній особі надається за умови надання згоди на обробку та зберігання її персональних даних в інформаційно-телекомунікаційній системі відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних» та за наявності однієї з таких підстав:

  • проживання на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території особи, яка має на меті виїхати на таку територію, або її близьких родичів чи членів сім’ї, що підтверджується відповідними документами;

  • розташування на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території місця поховання близьких родичів або членів сім’ї, що підтверджується відповідними документами;

  • смерті близьких родичів або членів сім’ї на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території, що підтверджується відповідними документами;

  • наявності права власності на об’єкти нерухомості, які розташовані на тимчасово окупованих територіях або контрольованій території, що підтверджується відповідними документами;

  • необхідності участі у забезпеченні національних інтересів з метою мирного врегулювання конфлікту чи з гуманітарних питань;

  • необхідності виконання дипломатичних та консульських функцій акредитованими в Україні представниками дипломатичних представництв та консульських установ за клопотанням або погодженням з МЗС;

  • необхідності провадження діяльності в рамках дії мандатів міжнародних міжурядових організацій, членом яких є Україна, за клопотанням або погодженням з МЗС (за винятком осіб, визначених у пункті 14 цього Порядку);

  • необхідності провадження гуманітарної діяльності іноземних неурядових організацій;

  • необхідності надання правового захисту особам, права, свободи або законні інтереси яких порушено особами, причетними до збройної агресії Російської Федерації, за клопотанням або погодженням із Мінреінтеграції, яке інформує МЗС;

  • необхідності провадження діяльності незалежними правозахисними місіями за клопотанням або погодженням із Мінреінтеграції, яке інформує МЗС;

  • здійснення поїздок на тимчасово окуповані території або контрольовану територію (трудова діяльність, навчання, релігійна мета, оздоровлення, супровід дитини до закладів загальної середньої освіти, закладів дошкільної освіти тощо).

Посилання на Постанову: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text

***

Питання: Чи перевіряють речі на КПВВ при перетині лінії зіткнення? 

Відповідь: Так, обов’язково проводиться митний контроль.

Посилання на Постанови КМУ щодо перетину лінії зіткнення:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2015-%D0%BF#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/815-2019-%D0%BF#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#Text

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vstanovlennya-karantinu-ta-zapr-641 


БЛОК №2

[Відповіді на найпоширеніші питання від вступників, які найчастіше задавали при зверненні на гарячу лінію Фонду «Відкрита політика»]

***

Питання: Що робити, якщо я не вступлю?

Відповідь: У новому законі передбачено варіант для тих, хто не зміг потрапити до ВНЗ з першого разу. Кожен абітурієнт з ТОТ має право вчитись рік на підготовчих курсах, не платити за навчання і отримувати стипендію. 

Ось що про це говорить Закон України «Про вищу освіту»:

«Особи, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія окремих районів Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть за бажанням разово скористатися правом на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах закладів вищої освіти тривалістю до одного року з наступним вступом до закладів вищої освіти як внутрішньо переміщені особи у порядку, визначеному Умовами прийому на навчання для здобуття вищої освіти». 

Посилання на закон: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text

***

Питання: Якщо не вступлю, то доведеться повертатися додому. Я боюся, що про це дізнаються. Що робити?

Відповідь: У рейтингових списках, списках рекомендованих до зарахування та в наказах про зарахування прізвища вступників шифрують, кожному вступнику присвоюється лише цифровий код. 

***

Питання: Тепер можна вступити до будь-якого ВНЗ України?

Відповідь: Зі списком ВНЗ у Донецькій, Луганській та Херсонській областях, на базі яких працюють ОЦ «Донбас-Україна» та «Крим-«Україна» можна познайомитись на сайті https://dostupnaosvita.com.ua/ за посиланнями: 

  • Оновлені контакти освітніх центрів при закладах освіти Луганської області

https://dostupnaosvita.com.ua/news/onovleni-kontakti-osvitnih-centriv-pri-zakladah-osviti-luganskoyi-oblasti

  • Оновлені контакти освітніх центрів при закладах освіти Донецької області

https://dostupnaosvita.com.ua/news/onovleni-kontakti-osvitnih-centriv-pri-zakladah-osviti-doneckoyi-oblasti

  • Оновлені контакти освітніх центрів при закладах освіти Херсонської області

https://dostupnaosvita.com.ua/news/onovleni-kontakti-osvitnih-centriv-pri-zakladah-osviti-hersonskoyi-oblasti 

УВАГА: Перелік ОЦ в інших регіонах буде оновлюватися. Слідкуйте за сайтом https://dostupnaosvita.com.ua/

***

Питання: В яку кількість ВНЗ можна подати документи одночасно?

Відповідь: Через освітні центри можна вступити в один університет на п’ять спеціальностей. 

***

Питання: Що робити, якщо не встиг вступити на бюджет?

Відповідь: Зарахування буде здійснюватися на контракт, і навчальні заклади потім будуть звертатися за додатковими бюджетними місцями на переведення вступників на ті вакантні місця, що залишились у квоті 2.  

***

Питання: Як відбувається переведення на бюджетну форму навчання, якщо запропонували контрактну форму навчання?

Відповідь: Якщо абітурієнти з ТОТ вступили на контрактну форму навчання, то вони мають право звернутися із заявою до керівника даного закладу освіти і потім їх переводять на бюджетну форму за наявності місць, але тільки за квотою 2.

***

Питання: Чи мають права на вступ за квотою 2 особи, які проживають на лінії зіткнення, де закінчували українську школу в звичному режимі (не дистанційно, не екстерном)?

Відповідь: Так, мають право. Саме ті, хто фактично проживає на лінії зіткнення. 

***

Питання: Чи міститься в ЄДЕБО інформація щодо освіти (вищої, професійної, технічної) осіб, які вже вступили до ЗВО вже на непідконтрольних територіях (після того, як вони стали непідконтрольними) в контексті можливості продовження  навчання в ЗВО на території України шляхом поновлення?

Відповідь: ЄДЕБО не містить такої інформації. Студенти з Криму студенти, щоб поновитися, мають пройти атестацію і поновлюються зазвичай на курс нижче, медики здають КРОК 1 і КРОК 2. Студентам з так званих ЛНР та ДНР потрібно вступати знову на перший курс. Якщо студент призупинив навчання до 2014 року і дані про це міститься в ЄДЕБО, то є теоретична можливість поновитися в освітньому закладі на території України. Але існує складність в тому, щоб дістати потрібні документи.

***

Питання: Чи може вступник, маючи сертифікат ЗНО,  здавати вступні іспити і вступати через освітні центри за спрощеною процедурою?  

Відповідь: Так, може. Можна комбінувати процедуру через ЗНО та через ОЦ, щоб збільшити свої шанси.

***

Питання: Який пакет документів необхідно мати при вступі у виш? Чи відрізняються пакети документів для вступу в різних вишах? Чи він стандартний?

Відповідь: Пакет документів включає український  документ про освіту/сертифікат ЗНО, документ, який засвідчує, що особа дійсно зареєстрована на ТОТ. Потім заклад вищої освіти за результатами екзаменів приймає документи за спрощеною процедурою. 

***

Питання: Чи мають право студенти з тимчасово окупованих територій отримати довідку ВПО і користуватись пільгами, якщо вони навчаються на підконтрольній території?

Відповідь: Так. Для отримання довідки ВПО потрібно звернутись із відповідною заявою до органу соціального захисту за місцем проживання. Порядок оформлення та видачі довідки про взяття на облік зазначений у постанові Кабміну № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/509-2014-%D0%BF#Text

***

Питання: Які пільги на проїзд у студентів з тимчасово окупованих територій?

Відповідь: Питання забезпечення пільгового проїзду студентів у міському транспорті, а також визначення розміру відповідної пільги відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.9 статті 62 Закону України «Про вищу освіту», студенти денної форми навчання мають право на пільговий проїзд у міському транспорті.

При купівлі проїзних документів у приміському, міжміському та залізничному транспорті сплачується 50% від повної вартості.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18

***

Питання: Цікавить інформація щодо безкоштовного проживання у гуртожитках студентів з ТОТ. Чи є пільги на оплату гуртожитку?

Відповідь: Студенти денної форми навчання мають право на проживання в гуртожитках з пільговою оплатою у розмірі, визначеному ЗВО, але не більш як 50% граничного розміру плати за проживання у гуртожитку.

Пільги на оплату гуртожитку діють за умови, що такі студенти не отримують допомогу відповідно до постанови Кабміну № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг».

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/505-2014-%D0%BF#Text

***

Питання: До яких органів чи організацій можна звертатись студентам з ТОТ, які потребують фінансової допомоги?

Відповідь: Щодо виплати академічних або соціальних стипендій – до стипендіальної комісії або органів студентського самоврядування ЗВО. 

***

Питання: Чи передбачені пільги для студентів з ТОТ при оплаті за навчання за контрактом?

Відповідь: У ЗВО державної та комунальної власності – ні. У ЗВО приватної власності рішення приймає керівник закладу.

***


Питання: Чи є випадки, коли навчальні заклади робили знижки на оплату за навчання для студентів з ТОТ?

Відповідь: Можливо, у приватних ЗВО є подібні випадки.

ЗВО державної та комунальної власності є бюджетними установами, а тому зміна вартості надання освітніх послуг може вирішуватися тільки внесенням змін до Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік».

Водночас, за рішенням керівника закладу освіти може бути проведена реструктуризація оплати освітньої послуги, встановленої в договорі (контракті), що укладений між закладом освіти та фізичною (юридичною) особою та встановлено строк оплати за вмотивованою заявою особи з урахуванням підтверджених фактів суттєвого тимчасового зниження доходів або ж припинення роботи. 

***

Питання: Якими нормативними документами регламентуються пільги та фінансова підтримка для студентів з ТОТ?

Відповідь: Закон України «Про вищу освіту»

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18

Закон України «Про фахову передвищу освіту»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2745-19#Text 

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1706-18#Text 

Постанова Кабінету Міністрів України № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/509-2014-%D0%BF#Text 

Постанова Кабінету Міністрів України № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/505-2014-%D0%BF#Text

Постанова Кабінету Міністрів України № 1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1045-2016-%D0%BF 

Постанова Кабінету Міністрів України № 1047 “Про розміри стипендій у державних та комунальних закладах освіти, наукових установах”

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1047-2016-%D0%BF#Text

Постанова Кабінету Міністрів України № 1050 “Деякі питання стипендіального забезпечення”

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1050-2016-%D0%BF#Text

***

Питання: Чи передбачена матеріальна допомога після закінчення навчання (на період пошуку роботи)? 

Відповідь: Всі соціальні допомоги виплачуються допоки ВПО є студентом українського ЗВО, або допоки їй не виповнилося 23 роки.

***

Питання: Чи змінюються умови соціальних виплат при переводі з контракту  на бюджет?

Відповідь: Так. При навчанні за кошти фізичних та/або юридичних осіб академічна та/або соціальна стипендії не виплачуються.

***

Питання: Чи сумуються соціальні та академічні стипендії?

Відповідь: Ні.

***

Питання: За яких умов студента можуть позбавити соціальної стипендії?

Відповідь: Соціальна стипендія виплачується за умови, що по закінченню навчального семестру студент не має академічної заборгованості та незадовільних результатів навчання.   

***

Питання: У якому вигляді надається державна допомога?

Відповідь: Зокрема, у вигляді повної оплати навчання за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів – у разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до умов та правил прийому. 

А також у вигляді:

  • пільгових довгострокових кредитів;

  • першочергового переведення здобувачів освіти на місцях державного (регіонального) замовлення за рахунок перерозподілу наявних обсягів державного (регіонального) замовлення; 

  • соціальної стипендії;

  • безоплатного забезпечення підручниками;

  • безоплатного доступу до Інтернету;

  • особам, які навчаються за денною формою навчання – проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою у розмірі, визначеному закладом вищої освіти в установленому законодавством порядку, але не більш як 50 відсотків граничного розміру плати за проживання у студентських гуртожитках.